W dniu 26 lutego 2022 r. o godz. 11:17 Inspektorzy Dyżurni WIOŚ w Bydgoszczy Delegatura w Toruniu zostali poinformowani przez Komisariat Policji w Chełmży o porzuceniu beczek w miejscowości Pigża.

Na miejscu zdarzenia działania prowadzili funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, którzy przeprowadzili badania substancji w jednej z beczek oraz policjanci z Komisariatu Policji w Chełmży.

Inspektorzy WIOŚ na miejscu ustalili, że zostały  porzucone 4 metalowe beczki o pojemności 200 l, wypełnione substancjami nieznanego pochodzenia, mogące stanowić odpady. 3 beczki zostały porzucone przy drodze gminnej, a 1 beczka znajdowała się w zbiorniku wodnym ok. 30 m od pozostałych beczek. 3 beczki były zamknięte, jedna była otwarta, bez pokrywy z gęstą, białą substancją przypominającą klej.

Funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej określili zawartą w beczce substancję jako palną i nierozpuszczalną w wodzie. WIOŚ w Bydgoszczy Delegatura w Toruniu będzie kontynuował działania kontrolne.